Belgian Pro League
Fri 16 Feb
Sint-Truiden
1-0
Anderlecht
Sat 17 Feb
Antwerp
0-0
KV Oostende
Lokeren
0-1
Kortrijk
Zulte-Waregem
3-2
KAS Eupen
Club Brugge
2-2
Genk
Sun 18 Feb
KAA Gent
2-2
Mechelen
Charleroi
1-1
Standard Liège
Mouscron Peruwelz
2-2
Waasland-Beveren
Team / Points
1 Club Brugge FCB 60
2 Charleroi CHA 49
3 Anderlecht AND 46
4 KAA Gent GEN 44
5 Kortrijk KVK 39
6 Genk GNK 38
7 Antwerp ANT 38
8 Standard de Liège SDL 37
 
9 Sint-Truiden STR 36
10 Waasland-Beveren WAA 35
11 Zulte-Waregem ZUL 31
12 KV Oostende OOS 30
13 Mouscron Peruwelz MOU 30
14 Lokeren LOK 28
15 Mechelen KVM 23
16 KAS Eupen EUP 21
Group 2
Fri 16 Feb
Lierse SK
1-2
KSV Roeselare
Sat 17 Feb
Union
1-1
Cercle Brugge
OH Leuven
1-1
Beerschot-Wilrijk
Sun 18 Feb
KVC Westerlo
0-0
Tubize
Team / Points
1 Cercle Brugge CER 26
2 Lierse SK LIE 21
3 OH Leuven LEU 20
4 Union Saint-Gilloise UNI 17
 
5 Beerschot-Wilrijk BEE 16
6 KVC Westerlo KVC 14
7 KSV Roeselare KSV 13
8 Tubize TUB 12
Group 1
Sat 17 Feb
RWDM Brussels
4-1
Solières Sport
Meux
4-0
Rebecq
Sprimont-Comblain
1-3
Hamoir
Ciney
2-0
Acren
RES Durbuy
2-3
Olympic Charleroi
Sun 18 Feb
La Calamine
1-4
Waremme
RFC Liège
3-0
Walhain
Louvière Centre
20:00
White Star Woluwé
Team / Points
1 RWDM Brussels RWD 58
2 RFC Liège LIE 48
3 Olympic Charleroi OLY 37
4 La Louvière Centre LAL 34
5 Hamoir HAM 31
6 Walhain WAL 29
7 RES Durbuy RES 28
8 Waremme WAR 25
 
9 Acren ACR 24
10 Rebecq REB 23
11 Ciney CIN 22
12 Solières Sport SOL 22
13 Meux MEU 22
14 Sprimont-Comblain SPR 14
15 La Calamine LAC 9
16 White Star Woluwé WSW 0
Group 2
Sat 17 Feb
Sint-Niklaas
1-3
Rupel Boom
Sparta Petegem
2-0
Gent-Zeehaven
Ronse
0-1
Izegem
SW Harelbeke
0-2
Temse
Sun 18 Feb
Bornem
0-4
Londerzeel
Gullegem
4-1
Pepingen
Sint-Eloois-Winkel
3-1
Olsa Brakel
Westhoek
4-2
Torhout
Team / Points
1 Sparta Petegem SPA 45
2 Sint-Eloois-Winkel SIN 40
3 Rupel Boom RUP 38
4 Izegem IZE 37
5 Westhoek WES 37
6 Temse TEM 33
7 Sint-Niklaas STN 33
8 SW Harelbeke SPO 32
 
9 Gullegem GUL 31
10 Ronse RON 30
11 Londerzeel LON 28
12 Olsa Brakel OLS 28
13 Gent-Zeehaven GEN 24
14 Torhout TOR 13
15 Pepingen PEP 12
16 Bornem BOR 11
Group 3
Fri 16 Feb
Spouwen-Mopertinge
3-1
Hasselt
Sat 17 Feb
Thes Sport
2-0
Tienen
Hades
2-4
Olympia Wijgmaal
Bocholt
0-0
Turnhout
Tempo Overijse
1-0
Zwarte Leeuw
Hoogstraten
1-1
Vosselaar
Sun 18 Feb
KFC Duffel
0-1
KSC City Pirates
Cappellen
2-2
Sint-Lenaarts
Team / Points
1 Thes Sport THE 42
2 Spouwen-Mopertingen SPO 39
3 Bocholt BOC 36
4 Vosselaar VOS 35
5 Olympia Wijgmaal OLY 33
6 KSC City Pirates KSC 33
7 Tempo Overijse TEM 32
8 Cappellen CAP 30
 
9 Hades HAD 30
10 KFC Duffel DUF 27
11 Hasselt SPO 25
12 Turnhout TUR 24
13 Zwarte Leeuw ZWA 22
14 Hoogstraten HOO 18
15 Tienen TIE 18
16 Sint-Lenaarts SIN 16
Group 1
Sun 18 Feb
Amblève
15:00
Banneux
Raeren
1-0
Mélen-Micheroux
Amay
2-0
Union Flémalloise
Ougrée
7-0
Houtain-Milanello
Beaufays
1-2
UCE Liège
Warnant
3-1
Aubel
Espoir Minerois
0-0
JS Fizoise
Wanze / Bas-Oha
0-0
Xhoffraix
Warsage
1-1
Stade Disonais
Team / Points
1 Warnant WAR 46
2 Banneux BAN 38
3 UCE Liège LIE 37
4 Raeren RAE 37
5 Stade Disonais STA 36
6 Amblève AMB 32
7 Xhoffraix XHO 32
8 JS Fizoise JSF 30
9 Aubel RAU 30
 
10 Wanze / Bas-Oha WAN 29
11 Ougrée OUG 28
12 Beaufays BEA 25
13 Espoir Minerois ESP 23
14 Warsage WAR 21
15 Mélen-Micheroux MEL 21
16 Amay AMA 14
17 Houtain-Milanello HOM 12
18 Union Flémalloise FLE 10
Group 2
Sat 24 Feb
Assesse
20:00
Condruzien
Sun 25 Feb
Loyers
15:00
Wépion
Ligny
15:00
Rhisnes
Profondeville
15:00
Nismes
Naninne
15:00
Andennais
Grand-Leez
15:00
Fosses
Moligneé
15:00
Flavion Sport
Pesche
15:00
Rochefort
Team / Points
1 Fosses FOS 48
2 Grand-Leez GRA 44
3 Condruzien CON 41
4 Es de la Moligneé MOL 40
5 Wépion WEP 40
6 Loyers LOY 37
7 Ligny LIG 28
8 Profondeville PRO 26
 
9 Nismes NIS 26
10 Pesche PES 23
11 Rochefort ROC 20
12 Flavion Sport FLA 20
13 Rhisnes RHI 20
14 Andennais AND 17
15 Naninne NAN 15
16 Assesse ASS 5
Group 4
Sat 17 Feb
Antonia
0-2
Lyra
Oppuurs
0-1
Racing Mechelen
Berlaar-Heikant
2-4
KSV Schriek
Vorselaar
0-2
GBA Kontich
KFC Lille
3-0
Berg en Dal
Sun 18 Feb
Groen Rood Kateli.
0-3
Merksplas
Rapid Leest
2-1
Retie Branddonk
Witgoor Sport
2-3
Sint-Job
Team / Points
1 Racing Mechelen RAC 51
2 Lyra LYR 48
3 KFC Lille LIL 47
4 Berg en Dal BED 36
5 GBA Kontich GBA 35
6 Berlaar-Heikant BER 34
7 Witgoor Sport WIT 31
8 Oppuurs OPP 30
 
9 Sint-Job SIN 30
10 KSV Schriek SCH 28
11 Retie Branddonk REB 26
12 Antonia ANT 25
13 Merksplas MER 22
14 Vorselaar VOR 20
15 Rapid Leest RLE 16
16 Groen Rood Katelijne GRK 10
Group 5
Sat 17 Feb
Antoing
1-0
Peruwelz
Sun 18 Feb
Rapid Symphorinois
0-1
Ostiches
SG-Tertre-Hautrage
0-1
PAC Buzet
Soignies Sports
4-2
Ransart
Houdeng
3-1
RAS Monceau
Montkainoise
1-0
Le Roeulx
Albert Quévy-Mons
3-3
SC Paturages
Belœil
2-1
Gosselies Sports
Team / Points
1 Ostiches OST 43
2 Antoing ANT 40
3 Houdeng HOU 37
4 Rapid Symphorinois RAP 37
5 PAC Buzet PAC 37
6 Gosselies Sports GOS 35
7 Soignies Sports SOI 33
8 SG-Tertre-Hautrage SGT 31
 
9 RAS Monceau RMO 31
10 SC Paturages SCP 29
11 Peruwelz PER 26
12 Belœil BEL 22
13 Le Roeulx LER 22
14 Albert Quévy-Mons II RAQ 17
15 Ransart RAN 15
16 Montkainoise MON 13

Follow BeSoccer on Facebook