We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. See details. More info and settings. Accept
Group 1
Fri 14 Apr
Kilmarnock
0-0
Heart Midlothian
Sat 15 Apr
St. Johnstone
1-2
Aberdeen
Motherwell
4-2
Inverness CT
Dundee
0-2
Hamilton
Glasgow Rangers
2-0
Partick Thistle
Sun 16 Apr
Ross County FC
2-2
Celtic
Team / Points
1 Celtic CEL 91
2 Aberdeen ABE 67
3 Glasgow Rangers GLA 58
4 St. Johnstone STJ 49
5 Heart of Midlothian HOM 45
6 Partick Thistle FC PAR 41
 
7 Kilmarnock KIL 35
8 Ross County FC ROS 33
9 Hamilton Academical HAM 32
10 Motherwell MHE 32
11 Dundee DUN 30
12 Inverness CT ICT 25
Group 2
Sun 21 May
Celtic
2-0
Heart Midlothian
Partick Thistle
0-6
Aberdeen
St. Johnstone
1-2
Glasgow Rangers
Team / Points
1 Celtic CEL 15
2 Aberdeen ABE 9
3 St. Johnstone STJ 9
 
4 Glasgow Rangers GLA 9
5 Heart of Midlothian HOM 1
6 Partick Thistle FC PAR 1
Group 3
Sat 20 May
Inverness CT
3-2
Motherwell
Kilmarnock
1-2
Ross County FC
Hamilton
4-0
Dundee
Team / Points
1 Ross County FC ROS 13
2 Inverness CT ICT 9
3 Dundee DUN 7
 
4 Motherwell MHE 6
5 Kilmarnock KIL 6
6 Hamilton Academical HAM 3
Scottish Championship
Sat 06 May
Hibernian FC
1-1
St. Mirren
Dumbarton
0-1
Falkirk
Greenock Morton
1-1
Dundee United
Queen South
0-1
Dunfermline
Raith Rovers FC
2-1
Ayr United
Team / Points
1 Hibernian FC HIB 71
2 Falkirk FAL 60
3 Dundee United DUN 57
4 Greenock Morton FC GRE 52
5 Dunfermline Athletic FC DUN 48
 
6 Queen of the South QOS 43
7 St. Mirren STM 39
8 Dumbarton DUM 39
9 Raith Rovers FC RAI 39
10 Ayr United THE 33
Second Division
Sat 06 May
Stranraer
2-1
East Fife
Airdrieonians
3-2
Queen's Park FC
Albion Rovers
0-2
Livingston FC
Peterhead
3-2
Alloa Athletic
Stenhousemuir
1-1
Brechin City
Team / Points
1 Livingston FC LIV 81
2 Alloa Athletic ALL 62
3 Airdrieonians AIR 52
4 Brechin City BRE 50
5 East Fife EAS 46
 
6 Queen's Park FC THE 46
7 Stranraer STR 44
8 Albion Rovers THE 42
9 Peterhead THE 40
10 Stenhousemuir STE 39
Third Division
Sat 06 May
Stirling Albion
1-1
Arbroath
Elgin City
0-0
Cowdenbeath
Forfar Athletic
2-4
Annan Athletic
Montrose
2-1
Clyde
Berwick Rangers
3-2
Edinburgh City
Team / Points
1 Arbroath ARB 66
2 Forfar Athletic FOR 64
3 Annan Athletic BLA 58
4 Montrose THE 54
5 Elgin City THE 51
 
6 Stirling Albion STI 47
7 Edinburgh City EDI 43
8 Berwick Rangers THE 40
9 Clyde THE 37
10 Cowdenbeath CWB 35
Lowland Football League Scotland
Sat 13 Aug
BSC Glasgow
3-1
Hawick Royal Albe.
Edinburgh
0-1
Dalbeattie Star
Selkirk
1-3
Cumbernauld Colts
Whitehill Welfare
2-5
East Stirlingshire
Sat 17 Sep
Gretna 2008
0-3
Stirling
Tue 15 Nov
Spartans
2-1
Preston Athletic
Wed 16 Nov
East Kilbride
4-0
Civil Service Str.
Gala Fairydean Ro.
4-2
Vale of Leithen
Team / Points
1 East Kilbride EAS 78
2 East Stirlingshire THE 65
3 Spartans SPA 56
4 Stirling University STI 53
5 Dalbeattie Star DAL 47
6 Cumbernauld Colts CUM 47
7 BSC Glasgow BSC 42
8 Gretna 2008 GRE 40
 
9 Gala Fairydean Rovers GAL 40
10 AFC Edinburgh University AFC 37
11 Civil Service Strollers CIV 37
12 Vale of Leithen VAL 37
13 Whitehill Welfare WHI 37
14 Hawick Royal Albert HAW 25
15 Selkirk SEL 23
16 Preston Athletic PRE 16
Highland Football League Scotland
Sat 15 Apr
Clachnacuddin
3-2
Fraserburgh
Formartine United
0-0
Buckie Thistle
Fort William
1-5
Brora Rangers
Huntly
0-3
Forres Mechanics
Inverurie Loco Wo.
1-0
Nairn County
Keith
2-1
Wick Academy
Lossiemouth
1-6
Cove Rangers
Strathspey Thistle
0-3
Deveronvale
Turriff United
2-1
Rothes
Team / Points
1 Buckie Thistle BUC 82
2 Cove Rangers COV 82
3 Brora Rangers BRO 81
4 Formartine United FOR 73
5 Fraserburgh FRA 63
6 Forres Mechanics FOR 58
7 Turriff United TUR 58
8 Wick Academy WIC 53
9 Inverurie Loco Works INV 50
 
10 Keith KEI 47
11 Clachnacuddin CLA 41
12 Lossiemouth LOS 38
13 Nairn County NAI 34
14 Huntly HUN 34
15 Deveronvale DEV 30
16 Rothes ROT 26
17 Fort William FOR 11
18 Strathspey Thistle STR 9
East of Scotland Football League
Sat 13 May
Burntisland
1-0
Eyemouth United
Lothian Hutchison
3-2
Leith Athletic
Team / Points
1 Lothian Hutchison LOT 53
2 Leith Athletic LEI 47
3 Tynecastle TYN 43
4 Heriot-Watt HER 39
5 Coldstream COL 31
6 Stirling University II STI 30
 
7 Eyemouth United EYE 23
8 Peebles Rovers PEE 19
9 Ormiston ORM 12
10 Tweedmouth Rangers TWR 12
11 Burntisland Shipyard BUR 10
Premier League Scotland U20
Mon 01 May
Hearts Sub 20
3-1
Hibernian Sub 20
Motherwell Sub 20
3-0
Inverness
Celtic Sub 20
2-2
Kilmarnock Sub 20
Partick Thistle
4-2
Dundee United
Ross County
1-2
Hamilton
St. Mirren Sub 20
2-3
Rangers Sub 20
Tue 02 May
Dunfermline
2-1
Johnstone
Dundee Sub 20
0-2
Aberdeen Sub 20
Team / Points
1 Ross County Sub 20 RCO 66
2 Hamilton Academical Sub 20 HAC 64
3 Celtic Sub 20 CEL 63
4 Hibernian Sub 20 HIB 61
5 Motherwell Sub 20 MOT 57
6 Rangers Sub 20 RAN 51
7 Falkirk Sub 20 FAL 49
8 Partick Thistle Sub 20 PAT 48
9 Aberdeen Sub 20 ABE 46
 
10 Dunfermline Sub 20 DUN 44
11 Hearts Sub 20 HOM 43
12 Kilmarnock Sub 20 KIL 32
13 St. Mirren Sub 20 STM 31
14 Dundee United Sub 20 DUU 30
15 Dundee Sub 20 DUN 28
16 Inverness CT Sub 20 INV 27
17 St. Johnstone Sub 20 STJ 25
Europa League »
Wed 24 May
20:45
Ajax
20:45
Man. Utd
Copa Libertadores Group 2 »
Wed 24 May
02:45 Finished
Santos FC
4 - 0
Spt. Cristal Lima INFO
Wed 24 May
02:45 Finished
Santa Fe
1 - 1
The Strongest INFO Videos
Copa Libertadores Group 7 »
Wed 24 May
00:30 Finished
Club Nacional Foo.
0 - 1
Lanús INFO
Wed 24 May
00:30 Finished
Chapecoense
2 - 1
Zulia FC INFO
Friendly »
Wed 24 May
12:00 Finished
Sydney
0 - 3
Liverpool INFO
Wed 24 May
13:30 Finished
Liaoning Whowin
0 - 5
Köln INFO
Copa Argentina »
Wed 24 May
23:00
Defensa Justicia
23:00
Sol de Mayo
Wed 24 May
20:40
Belgrano
20:40
CA Estudiantes
Greek Super League Group 2 »
Wed 24 May
19:30 Playing 9'
Panathinaikos
0 - 0
AEK Athens
Wed 24 May
17:15 Finished
Panionios
0 - 1
PAOK INFO Videos
Romanian Liga I Group 2 »
Wed 24 May
17:00 Finished
Tîrgu Mures
0 - 2
Voluntari INFO
Confederation Cup »
Wed 24 May
17:00 Finished
Rivers United
1 - 0
FUS Rabat INFO
Wed 24 May
20:00
Hilal Obayed
20:00
Zesco United
Wed 24 May
18:00 Playing 81'
Smouha
1 - 0
Recreativo do Libolo
Wed 24 May
18:00 Playing 83'
Horoya AC
1 - 1
TP Mazembe
League Cup Japan Group 1 »
Wed 24 May
12:00 Finished
Consadole Sapporo
1 - 2
Vegalta Sendai INFO
Wed 24 May
12:00 Finished
Omiya Ardija
4 - 0
Shimizu S-Pulse INFO
Wed 24 May
12:00 Finished
Kashiwa Reysol
0 - 1
FC Tokyo INFO
League Cup Japan Group 2 »
Wed 24 May
12:00 Finished
Albirex Niigata
0 - 2
Ventforet Kofu INFO
Wed 24 May
12:00 Finished
Cerezo Osaka
1 - 0
Vissel Kobe INFO
Wed 24 May
12:00 Finished
Sagan Tosu
1 - 2
Yokohama F. Marinos INFO
Lega Pro Group 4 »
Wed 24 May
20:30
Alessandria
20:30
Casertana
Wed 24 May
20:30
Parma
20:30
Piacenza
Wed 24 May
20:30
Lecce
20:30
Sambenedettese
Wed 24 May
20:30
Matera
20:30
Nuova Cosenza
Wed 24 May
20:30
Livorno
20:30
Virtus Francavilla
Wed 24 May
20:30
Pordenone
20:30
Giana Erminio
Wed 24 May
20:30
Juve Stabia
20:30
Reggiana
Wed 24 May
20:30
AlbinoLeffe
20:30
AS Lucchese Libertas 1905
Série B Brazil »
Wed 24 May
02:30 Finished
Guaraní Campinas
2 - 0
Figueirense Florianopolis INFO
Wed 24 May
00:15 Finished
CRB
1 - 0
Santa Cruz Recife INFO
Cup Bulgaria »
Wed 24 May
17:30 Finished
Ludogorets
1 - 2
Botev Plovdiv INFO Videos
Premier League »
Wed 24 May
17:15 Finished
Dinamo Minsk
2 - 2
Shakhtyor Salihorsk INFO Videos
Wed 24 May
18:00 Playing 85'
Dnepr Mogilev
1 - 0
Dinamo Brest
Finnish Veikkausliiga »
Wed 24 May
17:30 Finished
VPS Vaasa
0 - 2
Ilves INFO Videos
Wed 24 May
17:30 Finished
RoPS Rovaniemi
2 - 1
JJK Jyväskylä INFO
Wed 24 May
17:30 Finished
KuPS Kuopio
1 - 1
Seinäjoen JK INFO Videos
Nm Cupen »
Wed 24 May
18:00 Playing 84'
Nest-Sotra
1 - 0
Sandnes Ulf
Wed 24 May
18:00 Playing 85'
Moss
1 - 2
Sarpsborg 08
Wed 24 May
18:00 Playing 82'
Grorud
0 - 1
Elverum
Wed 24 May
18:00 Playing 84'
Skeid
2 - 1
Stromsgodset IF
Wed 24 May
18:00 Playing 60'
KFUM
1 - 0
Bærum
Wed 24 May
18:00 Playing 87'
Ull Kisa
2 - 0
Alta IF
Wed 24 May
18:00 Playing 83'
Brumunddal
1 - 3
Lillestrom SK
Wed 24 May
18:00 Playing 84'
Raufoss
0 - 2
Sogndal
Wed 24 May
18:00 Playing 74'
Mjøndalen
2 - 1
Kvik Halden
Wed 24 May
18:00 Playing 86'
Ørn Horten
2 - 0
Sandefjord Fotball
Wed 24 May
18:00 Playing 86'
Pors Grenland
1 - 2
Odd Grenland
Wed 24 May
18:00 Playing 87'
Jerv
2 - 1
Bryne
Wed 24 May
18:00 Playing 86'
Lysekloster
0 - 2
SK Brann Bergen
Wed 24 May
18:00 Playing 83'
Åsane
1 - 0
Fyllingsdalen
Wed 24 May
18:00 Playing 86'
Florø
5 - 1
Fana
Wed 24 May
18:30 Playing 53'
Tynset
0 - 4
Rosenborg BK
Wed 24 May
18:00 Playing 84'
Verdal
0 - 3
Kristiansund BK
Wed 24 May
18:00 Playing 86'
Byåsen
0 - 1
Aalesunds FK
Wed 24 May
18:00 Playing 86'
Ranheim
3 - 1
Stjørdals-Blink
Wed 24 May
18:00 Playing 84'
Hødd
1 - 1
Molde FK
Wed 24 May
18:00 Playing 85'
Mosjøen
0 - 4
Levanger
Wed 24 May
18:00 Playing 80'
Sortland
1 - 2
FK Bodo Glimt
Wed 24 May
18:00 Playing 85'
Fløya
2 - 3
Tromsdalen
Wed 24 May
18:00 Playing 84'
Finnsnes
0 - 2
Tromsø IL
Wed 24 May
18:00 Playing 85'
Kråkerøy
2 - 2
Valerenga IF Oslo
Wed 24 May
18:00 Playing 86'
Vard
0 - 4
Haugesund
Wed 24 May
18:00 Playing 88'
Flekkerøy
4 - 3
IK Start Kristiansand
Wed 24 May
18:00 Playing 86'
Strømmen
0 - 1
Kjelsås
Canadian Championship »
Wed 24 May
04:00 Finished
Vancouver
2 - 1
Montreal Impact INFO
Wed 24 May
01:00 Finished
Ottawa Fury
2 - 1
Toronto FC INFO
Primera B Metro. »
Wed 24 May
02:05 Finished
Deportivo Morón
1 - 1
Barracas Central INFO
Umaglesi Liga »
Wed 24 May
14:00 Finished
Chikhura
2 - 1
Dinamo Tbilisi INFO
Wed 24 May
16:00 Finished
Samtredia
3 - 2
Saburtalo INFO
Wed 24 May
16:00 Finished
Shukura
2 - 4
Dinamo Batumi INFO
AFC Champions »
Wed 24 May
14:00 Finished
Shanghai SIPG
2 - 1
Jiangsu Suning INFO
Wed 24 May
08:00 Finished
Jeju United
2 - 0
Urawa Reds INFO
Liga II »
Wed 24 May
17:00 Finished
Academica Clinceni
2 - 2
ASU Poli INFO
Wed 24 May
10:00 Postponed
Unirea Tărlungeni
10:00
Berceni
Wed 24 May
17:00 Finished
Dunărea
3 - 1
Chindia Târgovişte INFO
Wed 24 May
10:00 Finished
Olimpia Satu Mare
3 - 0
CSM Râmnicu Vâlcea INFO
Wed 24 May
17:00 Finished
Afumaţi
5 - 2
Metalul Reşiţa INFO
Wed 24 May
14:30 Finished
Luceafărul Oradea
2 - 1
Mioveni INFO
Wed 24 May
10:00 Postponed
Şoimii Pâncota
10:00
FC Brasov
2. Division Group 5 »
Wed 24 May
10:00 Finished
Sakhalin
1 - 2
Dinamo Barnaul INFO
Wed 24 May
10:00 Finished
Smena Komsomolsk
4 - 2
FC Irtysh Omsk INFO
A Lyga »
Wed 24 May
17:00 Finished
Sūduva
0 - 0
Zalgiris Vilnius INFO
Wed 24 May
19:00 Playing 41'
Stumbras
0 - 0
Atlantas
CAF Champions League »
Wed 24 May
15:00 Finished
CAPS United
2 - 1
USM Alger INFO
Wed 24 May
16:30 Finished
AS Vita Club
1 - 3
Mamelodi Sundowns INFO
Wed 24 May
15:00 Finished
Zanaco
1 - 0
Wydad Casablanca INFO
2. Lig »
Wed 24 May
18:00 Playing 82'
Gumushanespor
0 - 1
Erzurumspor
Oberliga Group 6 »
Transición Segunda Uruguay »
Wed 24 May
Postponed
Huracán FC
-
Villa Teresa
Wed 24 May
Postponed
Central Español
-
Miramar Misiones
Wed 24 May
Postponed
Progreso
-
Oriental
Wed 24 May
Postponed
Tacuarembó FC
-
Club Deportivo Maldonado
Wed 24 May
Postponed
Atenas
-
Canadian
Wed 24 May
Postponed
Rentistas
-
Cerrito
Wed 24 May
Postponed
Cerro Largo
-
Torque
Premier League »
Wed 24 May
18:00 Playing 80'
Talaea El-Gaish
1 - 2
El Nasr Taadeen
Wed 24 May
15:45 Finished
Tanta
1 - 3
Al-Mokawloon Al-Arab INFO
Wed 24 May
20:00
El-Entag El-Harby
20:00
El Sharkia Zagazig

Follow BeSoccer on Facebook